공지사항
HOME > 고객센터 > 공지사항
공지사항

Εισαγγελέας Παράνομες βουλευτής ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Σε απολογία καλούνται Γερμε…

페이지 정보

작성자 Lionel 작성일24-04-26 18:43 조회19회 댓글0건

본문

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Κλήσεις σε απολογία έλαβαν οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής, των οποίων ήρθη προσφάτως η ασυλία, για την υπόθεση της εγκληματικής......
A2067F7E94A86824D56DC3EA4AC52375.jpg
Σε απολογία καλούνται Γερμενής, Ηλιόπουλος και Μπούκουρας ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Αντιμέτωποι με την κατηγορία της ένταξης και διεύθυνσης εγκληματικής οργάνωσης




Κλήσεις σε απολογία έλαβαν οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής, προκηρυξεισ ασεπ 2019 των οποίων ήρθη προσφάτως η ασυλία, για την υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης, από τις εφέτες ειδικές ανακρίτριες που χειρίζονται την δικογραφία.



Πρόκειται για τους Γιώργο Γερμενή, Παναγιώτη Ηλιόπουλο και Στάθη Μπούκουρα, αναρρωτική άδεια security οι οποίοι καλούνται να απολογηθούν στις 25 Νοεμβρίου για την κακουργηματική κατηγορία της ένταξης και διεύθυνσης σε εγκληματική οργάνωση.



Οι δυο εφέτες ξεκινούν με τις κλήσεις στους τρεις βουλευτές τη δεύτερη φάση της ανάκρισης για την υπόθεση της Χρυσής Αυγής, μετά τη μελέτη της ογκώδους δικογραφίας και τις καταθέσεις που έλαβαν από κάποιους μάρτυρες.



Παράλληλα, έχουν ζητήσει την συνένωση των τριών δικογραφιών που χειρίζονταν ανακριτές στον Πειραιά, δηλαδή αυτήν της δολοφονία του Παύλου Φύσσα, της επίθεσης κατά αφισοκολλητών μελών του ΠΑΜΕ στο Πέραμα και τέλος αυτήν της επίθεσης σε βάρος Αιγύπτιων ψαράδων στην Ιχθυόσκαλα.



Μάλιστα, με στόχο η ανακριτική διαδικασία να έχει ολοκληρωθεί το συντομότερο δυνατό, την επόμενη Πέμπτη θα συγκληθεί εκ νέου η Ολομέλεια του Εφετείου για να οριστεί και τρίτος εφέτης- ειδικός ανακριτής, ο οποίος θα συνδράμει το έργο των δύο συναδέλφων του.



Το αίτημα για την άρση ασυλίας των τριών, σύμφωνα με το ΑΠΜΕ, ασεπ είχαν αποστείλει στην Βουλή οι ανακριτές διαφθοράς κ.κ. Γεωργουλέας και Παπακώστας λίγο πριν οριστούν οι Εφέτες για την υπόθεση, μοριοδοτηση ασεπ καθώς από μαρτυρικές καταθέσεις προέκυπταν επιβαρυντικά στοιχεία για σημαντικό ρόλο των εν λόγω βουλευτών στην οργανωτική δομή της οργάνωσης.



Για το Γ. Γερμενή υπάρχει κατάθεση προστατευόμενου μάρτυρα στην οποία ο βουλευτής αναφέρεται ως «Ταγματάρχης», με κεντρικό ρόλο στην επιλογή και στην εκπαίδευση νεοσυλλέκτων, αλλά και σε επιχειρήσεις σε βάρος αλλοδαπών. Ανάλογα στοιχεία περιλαμβάνονται σε κατάθεση άλλου προστατευόμενου μάρτυρα για το Στάθη Μπούκουρα που τον εμπλέκει σε κύκλωμα που πουλά προστασία σε μαγαζιά της Κορίνθου, αναδρομικα δημοσιων υπαλληλων του Ξυλόκαστρου και του Κιάτου. Αντιστοίχως και ο τρίτος κληθείς σε απολογία βουλευτής Παν. Ηλιόπουλος κατονομάζεται από μάρτυρες ως μεγάλο στέλεχος με ιδιαίτερα κομβικό ρόλο στην οργάνωση.



Στο μεταξύ, βραχυχρονια μισθωση κατοικιας νομοθεσια ο Επικεφαλής της Αρχής για την καταπολέμηση της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες , αντ εισαγγελέας Αρείου Πάγου Παναγιώτης Νικολούδης δηλώνει έτοιμος να προβεί σε όλες τις ενέργειες που απαιτούνται ώστε να γίνει πλήρης έλεγχος και αξιολόγηση όλων των οικονομικών στοιχείων της Χρυσής Αυγής.



Πάντως, επικαλούμενος λόγους διαδικαστικούς και εφαρμογής του νόμου, ο αντ εισαγγελέας έχει επιστρέψει στους ανακριτές διαφθοράς το αίτημα που είχαν αποστείλει στην Αρχή για τον οικονομικό έλεγχο του κόμματος. Ο κ. Νικολούδης σε έγγραφό του αναφέρει ότι με το νόμο περί διαφθοράς (4022) υπάρχει παραβίαση της δικαστικής ιεραρχίας καθώς το αίτημα υποβλήθηκε από κατώτερης βαθμίδας δικαστικούς λειτουργούς προς δικαστή ανώτερης βαθμίδας.



ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ Εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ επιτέθηκαν στον Πρ.Παυλόπουλο

Μπουκάλια με νερό εκσφενδόνισαν διαδηλωτές εναντίον του πρώην υπουργού Εσωτερικών - Ο κ. Παυλόπουλος βρισκόταν στη συμβολή της λεωφόρου Βασιλίσσης Σοφίας με την οδό Μέρλιν

Στόχος των εργαζομένων στην μεταλλευτική βιομηχανία ΛΑΡΚΟ έγινε ο πρώην υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος.



Οι εργαζόμενοι στη ΛΑΡΚΟ διαδήλωναν έξω από τη Βουλή και όταν εντόπισαν τον κ. Παυλόπουλο επιτέθηκαν εναντίον του καθυβρίζοντας τον με σκαιούς χαρακτηρισμούς. Ορισμένοι μάλιστα εκσφενδόνισαν εναντίον του μπουκάλια με νερό.








prok1.jpg







prok2.jpg







prok3.jpg







prok4.jpg


Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

상호명:한성기계 | 대표자:한성식 | 사업자등록번호:136-05-65705 | TEL:031-987-4082 | FAX:031-987-4083
ADD:경기도 김포시 하성면 가금로352번길 47-14 | E-mail:[email protected]
Copyrightsⓒ2016 한성기계 All rights reserved.  개인정보취급방침   모바일 버전으로 보기